راهکاری برای پیشرفت سور

سلام

بدون شک اکثر قریب به اتفاق ما ایرانیان با سلایق و دیدگاههای سیاسی و اقتصادی متفاوت و گاه متضاد در یک چیز مشترکیم , اینکه کشورمان باید آباد باشد و سرآمد همه کشورها . حال این مورد درباره شهر و موطن اصلی هریک از ایرانیان نیز صدق می کند.امثال بنده  هرچند ساکن زادگاه خود نیستیم ولی هنوز دل در گرو شهر آبا و اجدادی خود داریم و پیشرفت آن را خواستاریم.

با این مقدمه سراغ پیشنهاد و راهکار خود برای اعتلا و پیشرفت شهر عزیزم می روم

1-از روزگاران کهن شهرها و روستاها در کنار آب شکل می گرفت چه هنوز که هنوز است از  لفظ آبادی برای نامیدن محل و جایی که زندگی در آن جریان دارد  استفاده می کنیم و لازمه پیشرفت مستمر و آبادانی نیز حتی در سده اخیر آب هست حتی دانشمندان جنگهای قرن پیش رو را برای آب می دانند پس ناگفته پیداست نیاز امروز و آینده شهرمان چیزی نیست جز "آب" . پس بهترین فرصت برای تامین پیشرفتی پایدار در امروز و حتی دهه های آینده تامین آب اعم از شرب , کشاورزی و صنعتی است . برای تامین آن نیاز به عزمی ملی است تا بتوان آن را از کوههای البرز و با طرح هایی چون آب خیز داری و آبخوان داری و نیز تامین آن از سر شاخه رودهایی که به دریای خزر می ریزند تهیه کرد به نظر می رسد بهترین فرصت برای اقدام به این امر همین 4 سال (البته 3.5) می باشد.برای پیشرفت ناگزیر به این کار هستیم و راه دومی وجود نخواهد داشت.

2-مسئولان شهری می بایست با استفاده از خرد جمعی فرهیختگان سرخه تکلیف شهر را مشخص کنند . جایگاه آینده سرخه چیست؟

شهری مبتنی بر صنعت یا کشاورزی؟ به نظر می رسد با توجه به مشکلات عدیده ای که شهرهای صنعتی با آن مواجه اند رفتن به طرف صنعت را باید با احتیاط انتخاب کرد نمونه بارز صنعتی شدن شهر مشکلات کارخانه کربنات است حال اگر تعداد اینگونه کارخانجات افزایش پیدا کند راهکاری برای آینده متصور است؟ افزایش تعداد واحدهای صنعتی مشکلات عدیده  دیگر هم دارند مهاجرت افرادی که دنبال شغل متناسب با وضعیت تحصیلی خود هستند و این یعنی موج دوم مهاجرت از شهرهایی دور با فرهنگ کاملا متضاد و چون بیشتر این مهاجرین جویای کار از قشر فقیر فرهنگی هستند شهر با مشکلات دیگری نیز مواجه خواهد شد از طرفی  مشکلات زیست محیطی و آلودگی آب , هوا و خاک نیز که خود منجر به بروز بیماریهای لاعلاج خواهد شد مشکلی که سمنان در آینده نه چندان دور به آن مبتلا خواهد شد.

 به نظر من باید الگوی کشورها و شهرهای اروپایی را برگزید شهری مبتنی بر علم, در عصر جدید کشورهای اروپایی و غربی صنایع آلاینده خود را به شرق دور و کشورهای جهان سوم منتقل می کنند و خود بخش نرم افزار کار را به عهده می گیرند خود این مسئله را به چشم دیده ام که کارخانه های بزرگ اروپا چگونه به چین رفته و تولید را در آنجا ادامه داده اند در حالی که مراکز طراحی و مدیریت در کشور مادر مانده اند. اینکه سرمایه دار دنبال تولید با کمترین هزینه است درست است و به خاطر شرایط خاص چین اکثر تولید کنندگان شرایط آنجا را می پسندند ولی اگر به بعد دیگر قضیه نگاه کنیم علت این رفتار غرب را می فهمیم که چگونه به این امر رضا شده است.

برای پیشرفت سرخه باید روی جذب مراکز تحقیقاتی و پژوهشی سرمایه گذاری کرد تا با تولید علم به ثروت و رفاه رسید در این رویکرد , مهاجرین از قشر نخبگان و تحصیلکردگان هستند و نه تنها باعث ایجاد تخریب فرهنگی نیستیم بلکه غنای فرهنگی ماحصل این رویکرد است

با رویکرد دوگانه  بالا زمینهای کشاورزی در اطراف سرخه ,لاسجرد و مخصوصا پایین بیابانک زیر کشت صنعتی رفته و باعث پیشرفت اقتصادی می شود. از نظر زیست محیطی نیز مشکلی ایجاد نخواهد شد. یعنی با تلفیق این دو موضوع یعنی  تولید علم و کشاورزی مکانیزه می توان آینده نوید بخشی برای شهرمان متصور شد.

به امید آن روز و با آرزوی توفیق روز افزون برای همه

یا علی

البته ناگفته پیداست که  این تحلیل بنده می باشد و خواه ناخواه با نظریات دیگر دوستان متضاد می باشد ولی نفس عمل و بیان نظرات حتی متضاد باعث یه نتیجه مطلوب می گرد و آنهم پیشرفت شهر عزیزمان سرخه

/ 1 نظر / 17 بازدید
لاله هاي زهرايي

*این یک دعوت نامه است از طرف شهدا برای شرکت در مراسم سوگواری مادرشان* بی شک سری است میان حضرت فاطمه زهرا(س) و شهدا " لاله های زهرایی " شبی با شهدا و حضرت زهرا(س) زمان: پنج شنبه 14 / 1 / 93 بعد از نماز مغرب و عشاء مکان: گلزار شهدای شهر سرخه همراه با برپایی نماز مغرب و عشاء و صرف شام یا زهرا(س) مدد التماس دعا